Scholarship Recipients
SVC Foundation would like to thank our amazing donor community for providing tremendous scholarship support to SVC students. This year we awarded 269 students over $525,000 in scholarships. Due to the COVID-19 pandemic we were not able to recognize our students and donors at our annual “A Celebration of Generosity” event this year, so we would like take this opportunity to share with you the recipients who received scholarship awards for the 2020-2021 academic year. Congratulations to these students and a big thank you to our donors who made these scholarships possible!
Scholarship Names & Recipients
A – J
A.J. Osterman Scholarship
Taylor Cameron
Achievement Scholarship
Brody Larsen
Alberta Schulz Scholarship
Carly Bates
Cethanie Massingale
Madison Plautz
Shiann Reed
Eleanor Taylor
Alice and Harold Kenney Memorial Scholarship
Ashlee Johnson
Alice and Monty Niles Memorial Scholarship
Tessa Rauch
Anacortes Public Library Foundation Maritime Scholarship
Jeremy Latham
Nathan Martinez
Uriel Sosa
Anne Richards Scholarship
Paulina McDaniel
Hamilton McDearmid Scholarship
Tyler Fransson
Elijah Fuentes
Crystalline Haddock
Emanuel Martinez
Paulina McDaniel
Brandon Pratt
Justin Ramaglia
Jasmine Shope
Bangston Memorial Scholarship
Jennifer Green
Nathan Schwab
Benjamin M. Root Memorial Scholarship
John MacKinnon
Betty J. Anderson Memorial Scholarship
Sara Ulrich
Blosten/Linder First Generation Scholarship
Adriana Hernandez Perez
Bojan M. Kuure Nursing Scholarship
Tessa Rauch
Brandon Koetje Scholarship
Josiah Miller
Brian A. Benike Scholarship
Daniel Santana
Bruce and Debra Lisser Scholarship
Teaghen Eddy
Harry and Anne Williams Scholarship
Steven Mullen
Julianna Wilson
Carlos Ordonez Memorial Scholarship
Eduardo Gallardo
Carter Friends & Family Scholarship
Jennifer Green
Cascade Mall Scholarship
Rebekah Garringer
Cascade Natural Gas Scholarship
Brock Sween
Champions of Diversity
Isabella Cardona Arce
Manuel Carreon
Tetiana Davydiuk
Santos Dominguez
Josue Gonzalez
Fabian Hernandez Perez
Luis Lopez
Emanuel Martinez
Adlemi Mendiola
Luis Sanchez
Champions of Diversity Endowment
Robin Deol
Natividad Equihua
Isabela Flores Beatty
Maricela Ibanez
Madison Kooch
Jessica Lopez Garcia
Lisbet Maclovio
Alyssa Mccauley
Ashanty Olaguez
Esmeralda Santos Flores
Sophia Strong
Colvin Swanberg
Charles ‘Chuck’ Carroll Memorial Scholarship
Aida Miller
Clarence and Eileen Summers Scholarship
Joy Caldwell
Grace Evans
Dina Manke
Joanna Wilkens
Combat Veterans Motorcycle Association Members Scholarship
Randall Rapp
Dakota Art Store Scholarship
Jose Telix Silverio
Dave Quall Champions Scholarship
Santos Dominguez
Denise Noble and Beverly Erickson Scholarship
Elijah Cameron
Hunter Jackson
Don Finsen Culinary Arts Scholarship
Andrew Mcvey
Annemarie Pitser
Brandie Plake
Don Nulle Accounting Scholarship
Savannah Fitzgerald
Doug Rowell Memorial Scholarship
Savannah Fitzgerald
Dr. Ernest Tutt Memorial Scholarship
Claudia Pique
Dr. George Hodson Memorial Scholarship
Paulina McDaniel
Dr. Ian Black Scholarship
Taelyn Nunes
Dr. Maynard and Selma Johnson Medical Fund
Megan Wadkins
Esther Woodford Taylor Scholarship
Madelyne Hering
John MacKinnon
Torre Stotler
Everett and Elmyra Dalton Scholarship
Gabriela Camarena
Sheila Dietz
Jessica Johnson
Wayne Waits
F.W. Buhrman Scholarship
Silvia Herrera Avila
Faith, Max, Riza, Griego Scholarship
Anahi Tomas
Ferguson Foundation Endowed Scholarship
Ethan Carr
Aida Miller
Ferguson Foundation Scholarship
Riley Brown
Christi Kinney
First Generation Scholarship
Kayla Fernando
Jacqueline Rinehart
First Responder Scholarship
Georgia Chapman Pontiff
George W. Wallace Accounting Scholarship
Debbie Eaton
Guru Nanak Scholarship
Harkaran Sandhu
Guy Anderson and Deryl Walls Art Scholarship
Torre Stotler
Harold and Annabelle Kloke Scholarship
Hristos Kissas
Emily Larson
William Wraspir
Harold and Nelle Creel Scholarship
Maria Alvarez Jacobo
Harry and Myra Roller Memorial Nursing Scholarship
Camryn Wood
Hayes Family Scholarship
Kaitlin Rave
Helen C. Platt Scholarship
Maria Alvarez Jacobo
David Felix
Beverly Holmes
Josiah Miller
Kaitlin Rave
Helen Larm Agriculture Scholarship
Piper McCullough
Sunnie Sawyer
Hilliard Family Scholarship
Alesia Castillo
Priscila Dominguez
Jorge Pleitez
Human Services Scholarship
Timothy Kononen
Irene Schumaker Science Scholarship
Orlando Macias
Eden Yoseph
Irene Schumaker Vocational Scholarship
Rachael Reynolds
Alicia Timm
George King Scholarship
Chelsea Hendrix
Jack and Micki Deierlein Scholarship
Joy Caldwell
Diana Pharaoh
James P. and Mabel Bishop Scholarship
Ashlee Johnson
Jennie M. Wright Memorial Endowment
Kaitlin Rave
Jerry and Kathy Clark Memorial Scholarship
Adrian Valdez
Jim & Fran Ford Scholarship
Tessa Holt Cadman
Obaidur Malik
Roseanna Mannon
Janet Perez
Colleen Pollard
Michelle Tolson
Sara Ulrich
Joan Nourse Martin Early Childhood Scholarship
Ariana Rodriguez
Joe Reeves Memorial Scholarship
Emma Reinsma
John and Susan Meyer Legal Scholarship
Sahel Shorab
John Hollenbeck Memorial Scholarship
Tessa Holt Cadman
John Terrey Scholarship
Varick Andrews
John Underwood Workforce Scholarship
Angela Babos
Jeni Brue
Alexandria Burman
Bryce Dato
Krista Enneberg
David Felix
Melissa Harris
Cindy Hernandez
Cayden Herr
Shannon Hodgin
Natalia Hodunok
Jessica Johnson
Jacques Lalonde
Karen Looney Patterson
Alexia Magana
Maria Magana
Roseanna Mannon
Maribel Manzano
Kimberly Matteson
April Patterson
Jamie Robertson
Tanya Robertson
Rebekah Schmidt
Nicole Vinson
Joseph and Anneliese Zauchner Scholarship
Svyatoslav Borysyuk
Roselyn Galano
Joseph T. Zygmanski Scholarship
Brandi Black
K – Z
Katherine V. Cowles Nursing Scholarship
Eryka Alexander
Kailyn Allison
Gavin Ames
Elica Atienza
Roxana Cisneros
Megan Compton
Vanessa Foster
Jason Garcia
Rachael Hicks
Jordan Hoss
Haijiao Hou
Carmen Moore
Jamie Moore
Azsia Paulo
Lucy Raqueno Felician
Haley Taylor
Marina Tenorio
Kimberly Thornton
Courtney Tingley
Sarah Ulam
Kristina Wendell
Hana Wiedrich
Joanna Wilkens
Anthony Williams
Amethyst Woodland
Roberta Wright
Ken Thiessen | Shirley Hansen Scholarship Award – Thank You For Your Service
Tiana Green
James Rangel
Jamie Thornberry
Ken Thiessen | Shirley Hansen Scholarship Award – The Cardinal
Gueneviere Sherlaw
Kevin Collins Memorial Scholarship
Varick Andrews
Leah G. Hawkinson Nursing Scholarship
Emma Reinsma
Leo Guggemos Scholarship
Divine Banks
Lina A. Jacobson Ryan Nursing Scholarship
Ramsey Clark
Shannon FitzMaurice
Rashell Mcgrath
Mac and Linda MacGregor Scholarship
Julia Haraldsson
Mark Arno Casey Memorial Scholarship
David Felix
Martin Brown Biology Scholarship
Thomas Ehler
Matthew Charles Stevens Memorial Scholarship
Shannon Hodgin
Max and Pauline Dale Scholarship
Kelsi Ham
Melvin and Oscar Peterson /Henry Tenneson Memorial Endowment
Destiney Allen-Suarez
Ariel Dominguez
Colbi Draney
Crystalline Haddock
Emily Larson
Paulina McDaniel
Olivia Poulton
Daniel Santana
Erick Santillan
Uriel Sosa
Alex Thurmond
Brianna Yamada
Memorial Scholarship
Rebekah Garringer
Miriam, Muriel and Lloyd Ivey Scholarship
Jen Ramsey
Mollie McBey, Elsie Duncan and Donald J. McBey Scholarship
Katieann Cook
Mireya Martinez
Noel Ruble
Nagatani Family Scholarship
Arturo Montoya Sanchez
Nick and Treva Carter Memorial Scholarship
Crystalline Haddock
North Whidbey Sunrise Rotary – Bob and Carol Wall Scholarship
Maria Morse
North Whidbey Sunrise Rotary – Captain Roy Seth
Obaidur Malik
North Whidbey Sunrise Rotary – Dan Carter President’s Scholarship
Jennifer Juniper
North Whidbey Sunrise Rotary – Rotarian Edgar Samelson Scholarship
Cassie Novak
North Whidbey Sunrise Rotary – Rotarian Butch and Kathy Laurion Scholarship
Kate Ross
North Whidbey Sunrise Rotary – Rotarian Dorothy Neil Scholarship
Haley Riffel
North Whidbey Sunrise Rotary – Rotarian Sandra Crank-Mulkey Community Service Scholarship
Tracy Parmenter
North Whidbey Sunrise Rotary – Rotarian Sandra Jeane Crank-Mulkey Scholarship
Jackline Chepkemoi
P.E.O. Chapter GB Scholarship
Joy Caldwell
Dina Manke
Alicia Moore
Percy and Gladys Burns Scholarship
Briseida Cardenas
Yaritza Martinez
Kali Ortiz
Polly Harpole Guild Charlotte Dowler Scholarship
Oyenmwenosa Uwaifo
Polly Harpole Guild Wilma Patrick Scholarship
Jennifer Green
Ralph R. Crum Memorial Scholarship
Amanda Gallegos
Regency on Whidbey Scholarship
Rachael Hicks
Stephanie Jackson
Richard and Jean Nowadnick Life Science Scholarship
Nicole Ulerio
Robert and Ann Dursch Sciences Scholarship
Elias Bennett
Danielle Wells
Robert E. Fitzgerald Memorial Nursing Scholarship
Josanna Hart
Jessica Laursen
Rucilla’s Scholarship
Samantha Walters
Ruth and Wallace Crawford Memorial Scholarship
Charlotte Saric
Ruth Elfstrom Riggles Scholarship
Paulina McDaniel
Sara Kaplan Environmental Conservation Scholarship
Kathrine Hale
Laura Jiles
Tylyn Linehan
Second Chance Garth H. Arneson Memorial Scholarship
Alexandria Burman
Jamie Robertson
Second Chance Julie Zorn Memorial Scholarship
Riley Brown
Hailey Holland
Second Chance Scholarship
Robert Johnson
Skye June
Settlemyer Family Scholarship
Kavin Palmer
Sharon Cole-Waldschmidt Scholarship
Jacklyn Anderson
Shayla K. Martin Memorial Scholarship
Holly Berner
Leslie Ibarra
Ariana Rodriguez
Shell Fallen Workers Endowment
Juan Macedo
Sidney and Fosma Rood Scholarship
Marna Carpenter
Andrew Hoyt
Sidney H. Clarke Memorial Scholarship
Leslie Ibarra
Skagit Area Blood Donors Scholarship
Nicole Ulerio
Megan Wadkins
Skagit Audubon Society Environmental Conservation Scholarship
Kathrine Hale
Skagit Community Foundation Scholarship
Todd Berlandi
Morgan Brausieck
Brian Gilbert
Cecily Gubitosi
Yessica Hernandez Perez
Jamie Manske
Justin McGlone
Jennifer Morris
Reneeann Soliman
Skagit Immigrant Rights Council Scholarship
Kisha Ramos
Solveig Atterberry Memorial Scholarship
Aaron Milas
Stan Faaberg Music Scholarship
Charlotte Saric
Susan Scripps Wood and Leighton Wood Scholarship
Ashton Levasseurmason
SVC Marine Technology Scholarship
Nathan Martinez
SVC San Juan Center Scholarship
Megan Haagensen
Sydney S. McIntyre, Jr. Skagit Valley College Memorial Scholarship
Thomas Ehler
Teri Silva Scholarship
Jose Telix Silverio
The Andrew J. Friedlander Award for Excellence in the Dramatic Arts
Varick Andrews
Theresa Babcock Memorial Scholarship
Jacklyn Anderson
Thomas and Martina Horn Scholarship
Devin Kassel
Lara Newman
Vonda Lynne Polinkus Memorial Scholarship
Camryn Wood
Wade and Fran Schroeder Scholarship
Kaeli Andersen
Kyla Hoggins
Meg Palmer
Jennifer Ramirez Barriga
Wallie and Mary Ann Funk Scholarship
Naima Pearson
Washington Restaurant Association Prostart Scholarship
Kelsi Ham
Whidbey Island Bank Golf Classic Scholarship
Autumn Michaelson
Taiwo Okafor
Jerry Pisel
Kathryn Redd
Whidbey Student Government Scholarship
Taylyn Boop
Trenton Fisher
Jennifer Green
Billy Sevieri
Wilbur Ivey Scholarship
Joreen McDonald
William and Kathleen Massey Endowment Scholarship
Aundrea Fisher
Charlene Mangebuch
Naima Pearson
Kate Ross
William and Kathleen Massey Endowment Scholarship
Karla Arellano
Ellie Morley
Cassandra Powell
Nathan Schwab
William and Kathleen Massey Scholarship
Michael Damon
Nathan Green
Joshua Morrison
William and Kathleen Massey Scholarship
Chantelle Dawson
Maricar Herbert
Mckenzie Olsen
Kalee Palmer
William D. Werner Memorial Scholarship
Jessica Knox
Juan Macedo
Victoria Tristani
William E. Mowrer Scholarship
Matosipa Jones
William ‘Will’ Dayton Memorial Scholarship
Kristoff Kogan
Women’s Study Club San Juan Island
Aiden Haines
Yoko Hisaki Memorial Scholarship
Chihiro Irifune
Young – Mulcahy Fountain of Hope Charitable Trust Scholarship
Autumn Michaelson
SVC provides a drug-free environment and does not discriminate on the basis of race, color, religion, national origin, sex, gender identity, sexual orientation, disability, marital status, or age in its programs and employment.
SVC brinda un ambiente libre de drogas y no discrimina por motivos de raza, color, religión, origen nacional, sexo, identidad de género, orientación sexual, discapacidad, estado civil ni edad en sus programas y en el empleo.